Rozwiązania, które ułatwią Wam poranki

Sprawdź, co może zamienić nerwowy poranek w całkiem miły początek dnia. 

 

​​

 1. Harmonogram poranków

Wspólnie z dzieckiem przygotujcie harmonogram poranków, powieście go w widocznym miejscu. Tak rozpisany plan działania pozwoli dziecku łatwo odnaleźć się w kolejnych obowiązkach, a dorosłym uniknąć ciągłego upominania malucha. Dziecko po wykonaniu danej czynności może spojrzeć na harmonogram i sprawdzić co czeka go za chwilę. 

 1. Przygotowania dzień wcześniej

Wybranie i przygotowanie dzień wcześniej ubrań, posiłku do szkoły, spakowanie plecaka, czy własnej torebki i kluczyków do samochodu pozwoli Wam zyskać cenny czas rano. 

 1. Coś miłego na dzień dobry

Nasze poranki zazwyczaj wyglądają w podobny sposób, składają się z kolejnych rutynowych kroków. Zastanów się, jak wygląda Twój typowy poranek i jak w cały Wasz harmonogram można wprowadzić coś miłego, coś co przyniesie Wam trochę radości. 

Ulubione śniadanie, ciepła kawa, założenie ciepłych ubrań zdjętych z kaloryfera lub dopiero co wyprasowanych, ulubiona sukienka, liścik, który zostawisz komuś bliskiemu, ciepła herbata w termosie, śniadanie w formie pikniku, zastanów się co może zamienić zwykły, szary poranek w całkiem miły dzień. 

 1. Taniec z rana

Podobno taniec z rana może zdziałać cuda! Może sprawdzi się Wasze ulubione radio, piosenka, która przywołuje wspomnienia, muzyka instrumentalna lub płyta z ulubionymi piosenkami dzieci. Ubieranie się, mycie zębów, czesanie w rytm muzyki może przynieść ogrom radości i skutecznie obniżyć poranne napięcie. 

 1. Tylko spokój nas uratuje!

Im więcej nerwów o poranku, tym ciężej wyjść spokojnie z domu. Dzieci czują nasze zdenerwowanie i frustrację. Im więcej w nas spokoju tym łatwiej wyjść o czasie z domu.

 1. Gilgotki z rana

Kto z nas lubi od razu po przebudzeniu wstawać z łóżka? Lubimy pokitłasić się w ciepłej pościeli. A jakby dzień zacząć od gilgotek, przytulania i buziaków? Czy to nie sprawi, że od razu jest nam weselej, milej i dzień staje się „cieplejszy”?

 1. Klepsydra

Warto zamienić nudną rutynę w szaloną zabawę, tu fajnie może sprawdzić się klepsydra lub minutnik. 

„Sprawdzimy ile czasu zajmie nam zakładanie butów?”

„Zdążymy ubrać się zanim przesypie się piasek w klepsydrze? 

 1. Żarty, wygłupy, zabawa

Zamień:

 •  codziennie czesanie włosów w salon kosmetyczny,
 •  mycie zębów w wypędzanie robaczków,
 •  nieprzyjemny dźwięk budzika w śmieszną piosenkę, 
 • nudne wyjście z domu w taniec wygibaniec,
 • codzienne śniadanie w piknik na kocyku,
 • powolne ubieranie w śmieszną zabawę „Zgadnij co założyłem”.
 1. Ty też jesteś ważny rodzicu!

Chcąc usprawnić poranki i wspierać dziecko, warto zadbać także o siebie. Dobrym pomysłem jest pobudka chwilę przed dzieckiem, by móc zebrać myśli, posłuchać ulubionej muzyki, nacieszyć się ciszą i spokojem napić się gorącej kawy czy wziąć kilka głębokich oddechów. Dzieci czują w jakim jesteśmy nastroju, dobrze więc zadbać o swój spokój i równowagę. 

 1. Co nie pomaga:
 • Ciągłe poganianie, pospieszanie,
 • Oschłe i niemiłe budzenie, 
 • Krzyki, groźby, nerwowa atmosfera,
 • Natychmiastowe przerywanie zabawy,
 • Nauka samodzielności z rana, 
 • Nagła zmiana rutyny,
 • Niesłuchanie potrzeb dziecka.

 

Mam nadzieję, że te kilka rozwiązań, umili, usprawni i ułatwi Wam poranki. 🙂