Sprawdź co może dać Ci chwilkę dla siebie.
1. Domowa ciastolina:
CO JEST POTRZEBNE:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- ¼ szklanki soli
- ¼ szklanki oleju
- 2 łyżki soku z cytryny
- 0,5 szklanki ciepłej wody
- Barwnik spożywczy
Mieszamy suche składniki czyli mąkę i sól. Do ciepłej wody dodajemy barwnik. Do suchych składników dodajemy wodę z barwnikiem, olej i sok z cytryny. Całość dokładnie mieszamy, tak aby masa była gładka i elastyczna. Z ciastoliny możemy lepić różne zwierzątka, robić kulki, w które możemy wkładać patyczki, spinacze biurowe czy fasolki.
2. Nożyczki i stare gazety.
Wręcz dziecku nożyczki i starą gazetę, jego zadaniem jest zrobić kolaż pod tytułem: „Sklep z warzywami”, „Wybieg mody” czy „Kolorowy ogród”. Myślę, że tematyka mocno zależy od rodzaju gazety.
3. Zajmujące pudełko
Do „zajmującego pudełka” wkładamy przedmioty, z którymi na co dzień dziecko nie ma styczności typu: rolka do ubrań, klucze ampulowe, kłódka i kluczyki, latarka, stary telefon, pilot czy dziurkacz. Mam nadzieję, że pomoże ono Wam złapać oddech i zainteresuje dziecko.
4. Wodne zabawy
Przy tej zabawie warto wyjąć wszelkie akcesoria kuchenne, miski, garnki, chochle, łyżki, kubki włożyć je do wanny lub brodzika, dać dziecku trochę wody i cieszyć się chwilą spokojnego oddechu.
5. Kolorowa taśma
Wręcz dziecku taśmę (najlepiej kilka kolorowych) i nożyczki, poproś aby wykleiło na szybie lub stoliku, kwiatka, słońce, chmurkę, czy trójkąt. Jeśli macie w domu flamastry suchościeralne – dziecko może pokolorować wyklejone obrazki 🙂
6. Ciecz nienewtonowska i schowane w niej skarby
CO JEST POTRZEBNE:
- 2 pełne szklanki mąki ziemniaczanej,
- 1 ¼ szklanki wody,
- Duża miska.
Mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, tak aby uzyskać jednolitą masę. Ciecz jest odpowiednia jeśli będziemy mogli zrobić z niej kulkę. Masą możemy bawić się na kilka sposobów: możemy po prostu ją miętosić i ugniatać, możemy dodać do niej barwnik spożywczy. Dodając różne naczynia maluch będzie mógł np. przelewać ciecz z naczynia do naczynia. Dobrym pomysłem jest także schowanie kilku drobnych zabawek w cieczy, aby dziecko mogło zabawić się w detektywa.
7. Przesypywanki
- Garnki,
- Lejek,
- Łyżki,
- Fasola, soczewica, ryż, groch
Naczynia rozstawiamy na podłodze, stole lub w wannie (wtedy zaoszczędzimy sobie sprzątania). Do naczyń wsypujemy groch, fasole, ryż i to co mamy w kuchni, czym dziecko może się pobawić. Maluch może przesypywać, mieszać, dotykać i miętosić poznając przy tym różne faktury.
8. Słuchowisko i malowanie farbami
Kolejnym dobrym rozwiązaniem, jest włączenie dziecku audiobooka i wręczenie farb wraz z kolorowankami. Połączenie malowania i słuchania opowieści może zająć malucha na dłuuuugi czas 🙂