Jak zachęcić dzieci do dzielenia się.

Zamień “Trzeba się dzielić” na „Warto się dzielić”

 

​​Jako rodzice chcielibyśmy wychować dziecko, które będzie empatyczne i wrażliwe na potrzeby innych. Takie, które potrafi się dzielić z innymi, jednocześnie czerpiąc z tego radość. Warto pamiętać, że dzieci na początku muszą mocno poczuć swoją własność, doświadczyć tego, że mogą decydować o sobie i swojej własności. Dopiero potem mogą uczyć dzielenia się z innymi.

W takim razie w jaki sposób wspierać dzieci w nauce dzielenia się. 

  • Daj przykład 

Dzieci uczą się przez obserwację, tak więc warto pokazywać, że my jako dorośli czerpiemy ogromną radość z dzielenia się, ulubionym owocem czy kawałkiem ciasta.

“To mój ulubiony owoc, chcesz spróbować jaki jest dobry, proszę podzielę się z Tobą?”

  • Daj wybór

Pozostawienie dzieciom wyboru cudownie wspiera naukę dzielenia się. Warto aby dziecko decydowało kiedy, z kim i na jaki czas podzieli się swoją własnością. Szanowanie zdania dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa.

“Chłopiec pyta się mnie czy pozwolisz mu przejechać się na Twoim rowerku, co Ty na to? Może zrobić 2 okrążenia?”

  • Zachęcaj do wymiany

Świetnym sposobem do wspierania dzieci w nauce dzielenia się jest wymienianie się z innymi bliskim dziećmi książeczkami, zabawkami. Ważne aby to dziecko wybrało czym chce się wymienić.

“Pożyczymy sąsiadce kilka Twoich książek? W zamian ona pożyczy Ci kilka swoich.”

  • Stwarzaj sytuacje do dzielenia się 

Warto stwarzać sytuację do dzielenia się. Dobrym pomysłem jest wspólne zrobienie ciasteczek i podzielenie się nimi z sąsiadami czy dobrymi znajomymi lub wybranie produktów i zaniesienie ich do jadłodzielni. 

“Chodź zrobimy Twoje ulubione ciasteczka i zaniesiemy je sąsiadom, którzy są chorzy. Co Ty na to?” 

  • Zauważ 

Zauważ to co się dzieje kiedy z kimś się podzielimy – pojawia się radość, wspólna zabawa, ktoś nam podziękował i uśmiechnął się, poprawiliśmy mu humor. Czyli nazywamy uczucia i potrzeby oraz wskazujemy ogromną wartość dzielenia się.

“Widziałeś jak Babci było miło, gdy poczęstowałeś ją swoimi ciasteczkami?

  • Pomyśl o sobie

My dorośli także mamy swoje prywatne lub wyjątkowo cenne rzeczy, które są dla nas ważne i niekoniecznie chcemy się nimi dzielić. Czy mamy ochotę dzielić się z kolegą czy kimś obcym telefonem, samochodem lub nową bluzką? Myślę, że warto czasem spojrzeć oczami dziecka. 

  • Nie zmuszaj do dzielenia się

Przymus dzielenia, porównywanie, krytyka wyklucza dobrą wolę, zniechęca i sprawia, że… dzieci jeszcze bardziej pilnują swojej własności! 

 

Zdania, które zupełnie nie zachęcają do dzielenia się:

Bądź dobrym bratem, podziel się!

– Podziel się z nim, on jest taki mały;

– Oddaj jej, słyszysz jak krzyczy

– Podziel się, ona nie rozumie, że to Twoje

– Bądź mądrzejszy, podziel się!

– Jeśli nie będziesz się dzielił, nikt nie będzie Cię lubił!