Zanim powiesz: „Przestań płakać”, „już cichutko”, „uspokój się, nie płacz”, „nie wypada płakać!”

Pomyśl, że…

​​

Przeczytaj dlaczego płacz jest ok!

Możemy płakać z różnych powodów: radości, złości, smutku, szczęścia, miłości lub frustracji. Oczywiście, każdy rodzaj łez jest inny i możemy płakać z wielu różnych przyczyn.

Tak, więc płacz jest ok!

Płacz jest językiem niemowląt i dzieci.  Dzieci bardzo często nie potrafią powiedzieć z czym mają trudność, co czują, więc komunikują się z nami przy pomocy płaczu. Gdy dziecko wie, że może przy nas płakać dostaje od nas wiadomość, że jego emocje są ważne, normalne, zdrowe i potrzebne.

Tak, więc płacz jest ok!

Płacz to świetny sposób na poznanie swoich emocji. Dzięki niemu zdajemy sobie sprawę z naszych uczuć, potrzeb, słabości. Płacz jest naturalną reakcją na silne emocje. Gdy doświadczamy gwałtownych uczuć, wyrażamy ten stan właśnie płaczem.

Tak, więc płacz jest ok!

Płacz pomaga rozluźnić się, złapać równowagę, uwolnić emocje i wyrzucić je z siebie. Płacz ma działanie kojące i uspokajające. Przynosi ulgę także w sytuacjach silnego lęku i stresu, pomaga obniżyć napięcie. 

Tak, więc płacz jest ok!

Bardzo często płaczemy dopiero wtedy, gdy pojawia się przy nas ktoś bliski i empatyczny. Czujemy się wtedy bezpiecznie, nie musimy się dłużej napinać i dusić w sobie emocji. Rozluźniamy się, a łzy napływają nam do oczu, bo wiemy, że mamy wsparcie i jest przy nas ktoś, kto przyjmie nasze łzy.

Tak, więc płacz jest ok!

Płacz nie jest oznaką słabości. Nie powinniśmy się go wstydzić. Łzy nie powinny powodować u nas uczucia upokorzenia czy zakłopotania. W sumie możemy powiedzieć, że płacz jest odwagą, bo jeśli sobie na niego pozwalamy to, pozwalamy sobie aby czuć i przeżywać to, co jest ciężkie i trudne, a to takie ważne. 

Tak, więc płacz jest ok!

Może następnym razem powiemy:

„Potrzebujesz popłakać? Płacz jest ok. Jestem przy Tobie”.