Zalety rysowania

Czy wiesz, że rysowanie jest jedną z najbardziej rozwijających aktywności, jaką można zaproponować dziecku? Korzyściom płynącym z rysowania nie ma końca. Rozwija ono między innymi wyobraźnię, kreatywność, samodzielność, wiarę we własne możliwości, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, sprawność manualną, koordynację ręka-oko, a także ćwiczy spostrzegawczość, pamięć, skupienie i precyzję. Za pomocą kredek, flamastrów i kolorowych kartek dziecko potrafi stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. W końcu dla każdego rodzica rysunek własnego dziecka to arcydzieło 🙂

Pierwsze próby rysowania możemy podjąć bardzo wcześnie, gdy maluch będzie miał kilkanaście miesięcy. Dobrym pomysłem może się okazać przyklejenie do podłogi taśmą dużego arkusza papieru, tak aby się nie przesuwał, a dziecko mogło na nim spokojnie usiąść i kreślić swoje pierwsze obrazy.

Jakie korzyści płyną z rysowania?

Większość dzieci uwielbia rysować. Czynność ta pomaga rozwijać wiele bardzo ważnych umiejętności. Warto więc zadbać o różnorodność w wyborze przyborów do rysowania czy ich kolorów. Oto niektóre z wielu korzyści, jakie rysowanie przynosi dzieciom.

Wzmacnia pamięć, koncentrację, spostrzegawczość i precyzję
Maluch, przenosząc na kartkę różne szczegóły, ćwiczy wyżej wymienione umiejętności, ponieważ stara się coraz dokładniej odwzorować otaczający go świat i czerpać inspiracje z tego, co już widział.

Rozwija kreatywność i wyobraźnię
Gdy dziecko zaczyna rysować, pobudza swoją wyobraźnię. Uzewnętrznia i odtwarza swoje fantazje i uczucia, a także rozwija wrażliwość. Przenosi swój świat na kartkę. Często na papierze możemy zobaczyć postacie i przedmioty, które znajdują się w otoczeniu malucha, bądź z którymi miał ostatnio styczność. Dzieci często wykorzystują swoje rysunki i tworzą z nich książki, wymyślając przy tym swoje bajki, historie i opowieści.

Wzmacnia poczucie własnej wartości
Już nawet małe dzieci potrafią zrozumieć, że gdy rysują, to mają na coś rzeczywisty wpływ, ponieważ od razu widzą rezultaty swoich działań. Bardzo często, gdy maluch pokazuje swoje arcydzieło, robi to z ogromną dumą, czyli wierzy, że stworzył coś niebywałego.

Rozwija koordynację ręka-oko
Z początku dziecko będzie kreśliło same kreski, co nam, dorosłym, może wydawać się bez sensu, jednak w ten właśnie sposób maluch rozwija koordynację ruchową. Z czasem będzie sukcesywnie doskonalić technikę rysowania. Zacznie dostrzegać, że ruchy, które wykonuje, są powiązane z tym, co pojawia się na kartce. Aktywność ta to świetny wstęp do nauki pisania.

Wzmacnia relacje
Wspólne rysowanie wzmacnia relacje. Dobrym sposobem na wspólną aktywność może się okazać namalowanie razem obrazka, który zawiśnie w salonie bądź na lodówce. Rysowaniem też możemy się bawić, np. rodzic maluje rysunek, a dziecko ma za zadanie go pokolorować. Rodzic rysuje kropki, a maluch ma je połączyć, tworząc obrazek. Wspólna zabawa wzmacnia więź, warto więc dołączyć do dziecka w tej aktywności i malować razem.

Dobrze jest również pamiętać, że nigdy nie należy zmuszać swojego dziecka do rysowania, jeśli nie chce tego robić, mówi, że się nudzi, jest niechętne, powinniśmy to uszanować. Możemy delikatnie je zachęcić poprzez wspólne wybranie kredek czy zaproponowanie różnych zabaw związanych z rysowaniem. Warto jednak pamiętać, że dzieci najszybciej uczą się poprzez obserwację, więc możemy swoją osobą pokazać, że nam, jako dorosłym, rysowanie sprawia ogromną przyjemność i radość. Warto pamiętać, że nie chodzi o to, aby stworzyć idealny rysunek, ważniejsza jest dobra zabawa i umiejętności, które dziecko może nabyć dzięki tej aktywności.

Wraz z marką BIC, która jest patronem wpisu, mam dla Was konkurs, w którym do wygrania jest 5 zestawów produktów BIC KIDS. Co należy zrobić?

  • W dniach 16.08 do 22.08.2021 na własnym profilu w serwisie Instagram należy wstawić post ze zdjęciem domowej galerii prac plastycznych wykonanych przez dziecko, a także oznaczyć w poście profile @BIC_Group oraz @kreatywne_macierzynstwo, dodać hashtag #konkursBicKids_MaliArtyści.
  • Zwycięzców ogłoszę pod postem konkursowym na moim Instagramie do 27.08.2021.

Czekam na Wasze małe arcydzieła, a regulamin konkursu możecie znaleźć o tu: Regulamin konkursu.

 

Wpis powstał przy współpracy z marką BIC.