Zabawy, które przydadzą się w niebezpiecznych sytuacjach.

 

​​

Na początku w zabawy te dobrze bawić się “na zimno”, kiedy dziecko jest spokojne, radosne i chętne do współpracy. 

 

  • “Start-stop”- Dziecko swobodnie biega, a zadaniem rodzica jest powiedzieć “Stop” w najmniej oczekiwanym momencie. Po tym komunikacie dziecko powinno zatrzymać się i stanąć nieruchomo. Aktywność ta pomoże dziecku odpowiednio reagować w sytuacji, gdy powinno się zatrzymać.
  • “Palec łączności”- W tej zabawie dziecko musi mocno złapać za palec rodzica, najmocniej jak potrafi. Świetnie się tu sprawdzą, żarty typu: “ohh teraz czuje uścisk węź boa”, ooo teraz coś leciutko mnie smyra, niczym motylek, potrafisz mocniej?” Zabawa ta świetnie może się sprawdzić w zatłoczonych miejscach, na parkingu, a także gdy bardzo zależy nam aby dziecko było blisko nas. 
  • “Czerwone – zielone światło”- w tej aktywności zasady są podobne jak z zabawie “Start – stop”. Zabawy te świetnie uczą samoregulacji. Mogą sprawdzić się gdy dziecko biegnie blisko ulicy, gdy chce dotknąć czegoś gorącego, czyli w sytuacjach bardzo niebezpiecznych. 
  • “Magiczny klej”- magicznym klejem jest chuchnięcie na rękę, dzięki temu działa nasz magiczny klej, który mocno skleja rękę rodzica z rączką dziecka. Pomysł ten może świetnie sprawdzić się np przechodząc z dzieckiem przez ulicę. 
  • “Posąg”- Dziecko porusza się swobodnie różnych kierunkach (tu możemy włączyć muzykę).  Na hasło “Posąg!” zatrzymuje się, przyjmuje dowolną pozę i pozostaje w niej nieruchome. Zabawa ta uczy kontrolowania impulsów, świetnie może przydać się w sytuacjach w których trzeba szybko zareagować. Rodzic mówi “posąg” maluch wie, że powinien natychmiast się zatrzymać.