Zabawa na start

Dla noworodka świat, w którym się znalazł jest początkowo źródłem stresu. Warto więc spędzić trochę czasu na byciu z dzieckiem w ciepłej, bliskiej i najbardziej naturalnej pozycji, gdy leży wtulone w rodzica w kontakcie skóra do skóry.

Kangurowanie (bliski kontakt ciała rodzica do ciała dziecka) jest idealnym początkiem budowania więzi. Noworodek poprzez przytulanie czuje spokój i ukojenie. Warto więc przytulać maluchy jak najczęściej. 

Wybierz wygodne miejsce do przebywania w pozycji półleżącej. Połóż swoje maleństwo na brzuchu lub piersiach – tak jak kładzie je położna zaraz po narodzinach. Najlepiej gdy nie będzie dzieliło Was ubranie. Przykryjcie się razem kocem lub niezbyt ciężką kołdrą. Postaraj się spędzić w tej pozycji jak najwięcej czasu. Leżąc tak z dzieckiem mów do niego, głaszcz, śpiewaj, szepcz miłe słówka, możesz włączyć relaksującą muzykę i po prostu bądźcie ze sobą tak blisko. W takich okolicznościach dziecko może doświadczyć dużo miłości i czułości, ma okazję poczuć się bezpiecznie, słyszy bicie serca rodzica, czuje jego oddech i ciepło jego ciała.

Bliskość fizyczna wzmacnia więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja, odpręża i relaksuje.