Wspólne gotowanie

W jaki sposób połączyć pożyteczne – czyli gotowanie – z przyjemnym – czyli spędzeniem czasu z dzieckiem? Po prostu zaprosić malucha do wspólnego gotowania! Wiem, że gotowanie z dzieckiem na początku może okazać się niebywałym wyzwaniem, ale myślę, że jest ogrom korzyści z tak wartościowo spędzonego czasu razem. Wspólne gotowanie może zbliżać i wzmacniać więź rodzic-dziecko, bo mamy wtedy czas, aby spokojnie porozmawiać, pośmiać się czy pożartować. Dodatkowo kształtujemy pozytywne nawyki. Maluch ma możliwość poznania nowych smaków i zapachów, których w innej sytuacji napewno nie spróbowałoby. Ponadto własnoręcznie wykonany posiłek smakuje na pewno dużo lepiej. 

Wspólne gotowanie świetnie rozwija kreatywność dziecka, wzmacnia pewność siebie przez co dziecko będzie czuło się ważne i docenione. Ogromnym plusem wspólnego gotowania jest rozwój sensoryczny, dzieci szczególnie te najmłodsze poznają świat przy pomocy zmysłów. Gotowanie daje im możliwość poznania różnych, czasem nieznanych im do tej pory produktów przy pomocy: węchu, słuchu, smaku, zapachu i dotyku- dzięki czemu rozwijamy motorykę małą. Wspólne gotowanie może rozwijać dziecko na wielu płaszczyznach, a przy tym być świetną zabawą.

Wspólne gotowanie mocno rozwija zmysły dziecka, wzmacnia pewność siebie, samodzielność, wiarę we własne możliwości, poczucie niezależności, motorykę małą, kreatywność i wzmacnia więź z rodzicem.