Wspólne gotowanie z dzieckiem – początki

Wspólne gotowanie z dzieckiem jest świetną zabawą. Można w nim znaleźć sposób na wspólne, rodzinne chwile, a także na naukę i rozwój wielu umiejętności. Zdaję sobie sprawę z tego, iż do wspólnego gotowania potrzebujemy ogromu cierpliwości. Przy tej „zabawie” nie zaoszczędzimy czasu, ponieważ maluch będzie chciał wszystkiego spróbować, co równoznaczne będzie ze sporym bałaganem w kuchni. Dodatkowo nie możemy spuścić dziecka z oczu, gdyż wiadomo, że małe paluszki będą chciały wszystkiego dotknąć, w tym przedmiotów potencjalnie dla niego niebezpiecznych. W takim razie od czego powinniśmy zacząć? Oczywiście od wspólnej zabawy, do której przydać się nam może fajna zabawka. Jest nią drewniana kuchnia dostępna w sklepie on-line Lidla.

Początki wspólnego gotowania

Początki wspólnego gotowania mogą nie być łatwe ale uważam, że warto być wytrwałym, ponieważ rozwija dziecko na wielu płaszczyznach. Przy tej „zabawie” maluch może dotykać, wąchać, przesypywać, miętosić, smakować, mieszać i oglądać, czyli rozwija zmysł dotyku, węchu, słuchu, smaku i wzroku. Dodatkowo zachęca się go do próbowania wcześniej nieznanych produktów, przez co można w ten sposób przełamać brak apetytu u dzieci. 

Wspólne gotowanie wzmacnia poczucie własnej wartości, gdyż dziecko może dokonywać wyborów, wykonywać zadania przypisane dorosłym, a także zyskuje szacunek, bo wykonuje coś, co będzie służyło całej rodzinie. Czas spędzony na wspólnym gotowaniu rozwija logiczne myślenie, myślenie przyczynowo-skutkowe, a także pojęcia matematyczne. Oczywiście świetnie pracują małe paluszki, przez co możemy usprawnić motorykę małą. Co więcej, takie spędzanie czasu z dzieckiem mocno wzmacnia relację rodzic-dziecko, wprawiając nas w świetny nastrój. 

Od czego zacząć? Drewniana kuchnia!

W jaki sposób zacząć wspólne gotowanie? Miłość do gotowania możemy zainicjować już od najmłodszych lat. Na początku warto oswajać malucha z czynnościami, związanymi z przygotowaniem posiłków. Pomóc nam może w tym drewniana kuchnia, która może być świetnym wstępem do wspólnego spędzania czasu i nauki gotowania. Nie myślcie też, że zabawka ta przeznaczona jest wyłącznie dla dziewczynek, ponieważ chłopcy też są świetnymi kucharzami i dla nich również może być to niezwykła przygoda. 

Dziecięca kuchnia tak samo jak gotowanie może wspomagać wyobraźnię, kreatywność, koordynację ręka-oko i oczywiście rozwija pasję do gotowania. Drewniana kuchnia sprawi maluchowi ogromną radość, ponieważ pozwoli bezpiecznie uczestniczyć w domowych czynnościach. Przygotuje, go także do prawdziwych domowych obowiązków. Dodatkowo pozwoli nauczyć zasad bezpieczeństwa, czego nie wolno dotykać, co może być niebezpieczne, w jaki sposób możemy posługiwać się poszczególnymi przedmiotami. 

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc może być to idealny pomysł na prezent, który świetnie wielostronnie je rozwija. Dodatkowo powtarzanie sytuacji znanych dziecku z codziennych obserwacji korzystnie wpływa na umiejętności społeczne i rozwój empatii. 

Pomysł na świąteczny prezent

Taka drewniana kuchnia, jak i inne zabawki dostępne na stronie Lidl-sklep.pl mogą być świetnym prezentem na zbliżające się święta. Po kilku dniach zabawy dziecięcą kuchnią i akcesoriami mogę stwierdzić, że zabawki te wykonane są z wysokiej jakości drewna, dzięki czemu są miłe w dotyku. Zabawka ta posiada wiele detali, które świetnie odwzorowują prawdziwą kuchnię, między innymi płyty do gotowania z lampkami LED i efektami dźwiękowymi, kuchenka mikrofalowa, piekarnik z blachą do pieczenia i wiele innych. Dzięki znacznym rozmiarom i możliwości dopasowania wysokości blatu, drewnianą kuchnią mogą bawić się dzieci w różnym wieku. 

Zaskoczyło mnie to, iż na stronie Lidl-sklep.pl mogłam znaleźć tak wiele ciekawych i rozwijających zabawek. Zachęcam więc Was do przejrzenia oferty prezentowej Lidla, a tym samym skrócenia sobie czasu poszukiwania prezentów na zbliżające się święta dla najbliższych. 

Wpis powstał we współpracy z firmą Lidl Polska.