Rodzinny rytuał

Rutyna! Chyba każdy z rodziców dobrze zna to słowo. Najczęściej rutyna kojarzy nam się z niemowlakami. Jednakże większość z nas potrzebuje chociaż w niewielkim stopniu rutyny. Dla jednego będzie to poranna kawa zaraz po wstaniu z łóżka, dla kogoś innego długa kąpiel codziennie wieczorem, a ktoś inny do szczęścia i poczucia bezpieczeństwa będzie potrzebował głośniej muzyki z rana. Rytuały są czymś niezwykłym, bo gdy myślimy o nich, często czujemy ciepło w naszym sercu. Przez określony sposób świętowania niby zwykłych, codziennych czynności, tworzą się właśnie rytuały. 

Stworzenie rodzinnych tradycji i rytuałów jest czymś niesamowitym, ponieważ wzmacnia między innymi poczucie przynależności i jedności. Najczęściej na początku czynności te są wynikiem świadomego działania rodziców, stałego inicjowania danej sytuacji, aż do momentu gdy wszystkim wydawać się będzie, że dany rytuał wykonujecie od zawsze. Fajnie wymyślić, swój jedyny i niepowtarzalny zwyczaj, taki który będzie charakterystyczny tylko dla Waszej rodziny. Mogą to być codzienne, cotygodniowe, comiesięczne lub coroczne zwyczaje, a także rodzinne rytuały związane z porami roku, świętami lub ważnymi dla Waszej rodziny wydarzeniami. 

Rodzinny rytuał jest niezwykłym składnikiem tworzenia rodzinnej wspólnoty. Rodzinnym zwyczajem może być coś zupełnie drobnego. Między innymi wymyślone powitanie, śmieszny gest, piątkowy obiad, podczas którego jemy zawsze to samo, wspólne oglądanie określonej bajki w danym dniu czy śmieszny żarcik mówiony w odpowiednich sytuacjach. Warunkiem sukcesu takiej rodzinnej tradycji jest systematyczne i celowe podtrzymywanie zwyczaju.

Należy jednak pamiętać, iż wprowadzenie rodzinnych tradycji nie jest takie łatwe, gdyż trzeba im poświęcić wiele czasu, wytrwałości i cierpliwości, lecz myślę, że jest warte zachodu i pięknych wspomnień.  

Jeśli obecnie nie macie rodzinnego rytuału, warto go wprowadzić gdyż takie zwyczaje mogą wzmacniać nasze więzi, zjednoczyć nas jako rodzinę, dać mocne poczucie przynależności, bezpieczeństwa i pewności, że my i nasze dzieci potrafimy tworzyć niezwykłą jedność, tworząc przy tym piękne wspomnienia.