Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Twoje Sprawdź 13 sposobów, które pomogą Wam w kryzysowych sytuacjach.

  • ​​“Kolorowa wanna”

Namaluj na wannie lub szybie od prysznica specjalnymi kredkami, farbą lub błyszczykiem wyjątkowy rysunek dla dziecka, który ono musi zmyć magiczną gąbeczką. Jeśli dziecko potrafi czytać możesz napisać mu poszczególne kroki mycia. 

  • “Myjnia dla zabawek”

Wspólnie wybierzcie zabawki, które koniecznie potrzebują kąpieli. Zabawki trzeba umyć dziecięcym żelem, możemy użyć do tego zaczarowanej gąbeczki lub magicznej ściereczki.

  • “Królestwo piany”

Przy pomocy płynu do kąpieli czy żelu do mycia zrób dziecku ogromną ilość piany. Możesz wrzucić do wody kilka kubeczków, misek lub akcesoriów kuchennych dzięki nim dziecko może zrobić piankowe lody, zupę, a nawet deser. Drewniane akcesoria kuchenne, miski, łyżki są świetnymi zabawkami do kąpieli. 

  • “Kolorowa woda”

Przy pomocy barwników spożywczych możesz zrobić kolorową wodę. Maluch może sam wybrać w jakim kolorze wody będzie się dziś kąpał.

  • “Zmiana pory dnia kąpania”

W niektórych przypadkach sprawdza się zmiana pory dnia co do kąpieli, dzieciom ciężej współpracować gdy są zmęczone. Jeśli nie wpłynie to na Wasze plany, warto zmienić porę kąpieli na poobiednią lub poranną.

  • “Daj wybór”

“Chcesz wziąć prysznic czy kąpiel w wannie?”
“Chcesz umyć się magiczną gąbką czy specjalną ściereczką?”

“Chcesz dziś umyć się sam czy z moją pomocą?”

“Po wyjściu z kąpieli chcesz abym zawinęła Cię w kebaba czy naleśnika?”

  • “Wspólna kąpiel”

Dobrym rozwiązaniem jest wspólna kąpiel. Zaproponuj dziecku, wspólny dzień spa, musicie nawzajem umyć sobie włosy, nałożyć maseczkę czy dokładnie umyć plecy.

  • “Kolorowe kropeczki”

Na ciele dziecka narysuj specjalne kropeczki, na ręce, nodze, brzuchu czy stopie. Zadaniem dziecka przy kąpieli jest je zmyć.

  • “Czujnik czystości”

Rodzic zamienia się w czujnik czystości. „Jestem czujnikiem czystości! Po kąpieli sprawdzam czy ręka zostanie prawidłowo umyta, czy ze stopy zniknęły wszystkie smrodki i czy na szyi nie ma żadnych zabrudzeń”

  • “Co pływa, co tonie”

Możemy wręczyć dziecku kilka przedmiotów i zadaniem dziecka jest sprawdzenie w kąpieli, które z nich toną, a które unoszą się na wodzie.

  • “Wybierz najdziwniejszą rzecz z którą chcesz się wykąpać”

„Słuchaj dziś jest dzień dziwnych rzeczy, w takim razie wybierz sobie najdziwniejszą rzecz z którą chcesz się wykąpać! Ciekawe co to będzie?”

  • “Zamrożone zabawki”

Do naczyń wlewamy wodę, możemy zabarwić ją barwnikiem, następnie dodajemy małe przedmioty i naczynia przenosimy do zamrażalki, zostawiając je na na kilka godzin lub na noc. Do wanny lub miski nalewamy ciepłej wody. Wrzucamy kolorowy lód z niespodzianką do niej, dziecko może chwytać je, zanurzać pod wodę, badać właściwości lodu, obserwować jak unosi się na powierzchni, przyglądać się małym zatopionym w lodzie zabawkom.

  • “Jesteśmy żabkami, a tam jest staw”

Nasza wanna zamieniła się w staw, w którym pływają żabki. „Czy w naszym domu są żabki, które chcą wskoczyć do stawu i wyczyścić swoje odnóża, a także błony między palcami?”

  • “Krok po kroczku”

Jeśli Twoje dziecko czuje dużą niechęć do kąpieli, warto je oswajać krok po kroczku. Na początek możemy zaproponować kąpiel w dziecięcej wanience lub misce. Następnie miskę tę wstawiamy do wanny, stopniowo dolewając do wanny wody. Takie oswajanie możemy rozłożyć na kilka-kilkanaście dni.

Nie warto zmuszać dziecka do kąpieli, lepiej zrobić to małymi kroczkami. Jeśli rozwiązujemy problem siłowo wtedy może on urosnąć do jeszcze większych rozmiarów – w ten sposób tylko potęgujemy stres i wzmacniamy w dziecku złe skojarzenia. Zastraszanie i szantaż budzi strach i napięcie. 

Jestem zwolenniczką małych kroczków i powolnego zachęcania, tak więc warto dać dzieciom swoim zachowaniem znać, że to zupełnie zwykła czynność, która może być naprawdę miła i przyjemna.