Jak zachęcić dzieci do mycia głowy?

U nas były różne – małe i duże kryzysy z myciem głowy. Teraz jest ok, jednak myślę, że czasem musiałam się wspinać na wyżyny swojej kreatywności i mocno kombinować.

Poniżej spisałam kilka pomysłów, które mogą pomóc Wam w kryzysowej sytuacji kąpielowej.

  • — – Fryzjer

Na początku dziecko może wybrać w sklepie swój szampon, dzięki któremu jego włosy będą cudnie pachnieć. (Upewnij się, że jest to kosmetyk, który nie szczypie w oczy). Następnie zamieńcie łazienkę w salon fryzjerski. Maluch może siedzieć na niedużym krzesełku, odchylając głowę do tyłu, a fryzjerka/fryzjer w tym czasie myje mu włosy, żartując, dając buziaczki w nos i uważając, aby nawet kropelka wody nie wpadała do oczu i uszu dziecka. Po prostu zajmij się pociechą, tak jakby był to najbardziej wymagający na świecie klient. Wcześniej umówcie się na wizytę, za którą oczywiście trzeba będzie zapłacić 🙂

  • Ręcznik do zadań specjalnych

Dobrym pomysłem może okazać się specjalny ręcznik zwinięty w wałek, który dziecko będzie trzymało na czole, tak aby woda nie wlewała mu się do uszu i oczu.

 Możesz śpiewać specjalną piosenkę:

„Szampon wszystko umyje nawet włosy i szyję

Szampon zawsze się sprawdzi …(imię dziecka) włosy ujarzmi”

  • Szalona fryzura

Zmocz ostrożnie włosy dziecka, spień na nich szampon i zrób ufoludkową fryzurę. Wręcz maluchowi lusterko, aby pokazać mu rezultat waszej zabawy. Możecie zrobić konkurs na najśmieszniejszą fryzurę. Gdy będziesz delikatnie spłukiwać pianę, dziecko może przy pomocy lusterka obserwować Twoje ruchy.

  • Wannowy gadżeciarz

Dzieci często obawiają się wody ze słuchawki prysznicowej. W takim przypadku fajnie mogą się sprawdzić gąbka, konewka lub kubeczek do spłukiwania włosów. Jeśli maluch boi się, że woda dostanie mu się do oczu, możecie użyć ronda kąpielowego lub okularów do nurkowania. Można też zrobić taki daszek z dłoni – w tym przypadku np. mama robi daszek, a tata w tym czasie myje i spłukuje głowę.

  • Wspólne mycie

Najpierw dziecko myje włosy mamie lub tacie, a następnie zamieniamy się rolami. Do tej zabawy możemy użyć wspólnego kosmetyku. Na początku możemy zrobić sobie salon spa, a następnie przejść do mycia włosów.

  • Odpowiednia pora

Bardzo często dzieci wieczorem są już zmęczone. Są więc mniej chętne do współpracy. Dobrym pomysłem jest umycie maluchowi włosów rano lub w ciągu dnia, gdy jest on wyspany, wypoczęty i przy tym ma dobry humor.

  •  Lustereczko

W tej zabawie maluch bacznie obserwuje rodzica, a następnie powtarza jego ruchy. Celem tej zabawy są radość i śmiech dziecka, tak więc im więcej wygłupów, tym lepiej.

  • Gadająca słuchawka

W tej zabawie rodzic zamienia się w „gadającą słuchawkę”, która potrafi opowiadać żarty, wydawać dziwne dźwięki i nie zawsze współpracuje, jednak świetnie potrafi spłukiwać głowę.

  • Kąpielowy przyjaciel

Wysoko na ścianie lub na suficie warto przyczepić zawieszkę, naklejkę lub specjalnie narysowany na tę okazję rysunek. W momencie mycia głowy dziecko mocno odchyla głowę, i patrzy na „kąpielowego przyjaciela” ,a rodzic w tym czasie myje maluchowi głowę, opowiadając mu bajkę o gościu, który zamieszkał pod sufitem.

 

Mam nadzieję, że zabawy te pomogą Waszym dzieciom spokojnie umyć głowę :).