Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy rodzicu?

Masz wrażenie, że dziecko przy Tobie zachowuje się najgorzej? To świetnie! Przeczytaj dlaczego tak jest.

​​

  • Dziecko przy rodzicach może być sobą. 

Dziecku często ciężko dostosować się do ogólnie przyjętych norm, kosztuje je to wiele wysiłku i energii. Wie, że przy rodzicu może dać upust swoim emocjom, które nagromadziły się w ciągu dnia. Wracając z przedszkola, po wizycie u dziadków, czy bliskich ulga na widok rodziców jest tak silna, że automatycznie dziecko wyrzuca, to co dusiło przez dłuższy czas. Takie zachowanie może oczywiście świadczyć o tym, że maluch bawił się świetnie lecz w głębi duszy tęsknił za rodzicem. 

  • Dziecko w ten sposób komunikuje się z rodzicami. 

Bardzo często dziecko nie potrafi powiedzieć, co czuje i co się z nim dzieje, więc po prostu okazuje to złością, płaczem i frustracją. Gdy widzi rodzica, daje upust temu wszystkiemu, co przeżywa, tym samym pokazuje wewnętrzne jak jest mu źle.

  • Dziecko przy rodzicach czuje się bezpieczne i kochane.

Gdy dziecko czuje się kochane, ważne i akceptowane, wie że może być przy rodzicu sobą. Może w pełni przeżywać swoje emocje, mówić głośno o swoich potrzebach. W obecności kogoś kogo kocha i komu ufa wie, że może pozwolić sobie na płacz, złość, frustrację, krzyki czy wygłupy.

  • Dziecko wie, że poza domem panują inne zasady.

Dziecko wie, że w domu i poza domem panują zupełnie inne zasady.  W domu czuje się bezpiecznie może być sobą, może płakać, krzyczeć, głośno się śmiać, często poza domem trzyma swoje uczucia na wodzy, wie, że to co można swobodnie robić przy rodzicach w domu, niekoniecznie może być w porządku poza domem.

  • Jak można w takich sytuacjach pomóc dziecku?

Gdy dziecko przeżywa trudne emocje warto być obok, towarzyszyć mu, przytulić, wysłuchać, spokojnie porozmawiać. Nie krzyczeć, nie umoralniać, dać dziecku swobodnie wyrazić to co czuje nazywając jego emocje.