Czasem warto zrezygnować z ciągłego muszę oraz powinnam

Prędkie śniadanie, pęd do przedszkola/szkoły i pracy, w międzyczasie szybka rozmowa z dzieckiem. Następnie ekspresowe zakupy, gotowanie, sprzątanie, pranie, kąpiel, kolacja i spać. Całuski na dobranoc, chwila rozmowy i myśl: Jak szybko minął ten dzień! A wspólnie spędzony czas? To może jutro się uda! A jutro – to samo!

Jednakże, życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkiego nie sprzyjają budowaniu rodzinnych więzi i umacnianiu relacji. Naturalnie, nie da się zrobić wszystkiego na raz i wszystkiego odpowiednio dobrze. Wspólnie spędzony czas z bliskimi bardzo często wiąże się z rezygnacją z czegoś. W takim razie może czasem warto zrezygnować ze stałego muszę, powinnam to zrobić i pomyśleć jak wiele jest rzeczy, które możemy zrobić wspólnie, ciesząc się przy tym sobą. 

Wspólne gotowanie
Większość dzieci lubi brać udział w gotowaniu, pieczeniu czy po prostu przygotowywaniu posiłku. Warto więc jak najczęściej przygotowywać posiłki w domu włączając w to bliskich, umacniając przy tym ich wiarę we własne możliwości oraz poczucie, że są ważni i potrzebni. Jest to także idealna okazja, aby być razem i wzmacniać nasze relacje. 

Wspólny posiłek
Wspólny posiłek to coś cudownego, czynność która daje możliwość skupienia się na sobie nawzajem, na spędzeniu kilku chwil razem. To idealna okazja do zbliżenia się do siebie, zwłaszcza przy szalonym tempie życia istotne jest, abyśmy znaleźli choć chwilę zatrzymania. Wspólny posiłek daje także poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Miła rodzinna atmosfera, swobodna rozmowa służy kojarzeniu rodzinnych posiłków z miłymi chwilami. Wspólny obiad, śniadanie bądź kolacja umożliwiają zbliżenie się nie tylko rodziców do dzieci ale, także rodziców do siebie. 

Wspólne obowiązki domowe
Dzieci najszybciej uczą się przez naśladowanie dorosłych. Dobrze więc umożliwiać im wspólne wypełnianie obowiązków domowym, podążając za ich naturalnym rozwojem, wzmacniając ich poczucie własnej wartości, wiarę we własne możliwości, samodzielność i poczucie sprawczości. Maluchy pragną być częścią wspólnoty, którą tworzą, i chcą mieć w niej aktywny udział. Warto więc już od najmłodszych lat angażować je w różnego rodzaju obowiązki domowe. Oczywiście wiemy, że jako rodzice musimy wykazać się ogromnymi pokłady cierpliwości, ale wspólne wypełnianie domowych obowiązków z pewnością zaprocentuje na przyszłość.

Planowanie wspólnie spędzonego czasu
Rozmawiając z dziećmi o tym co jest dla nich ważne w życiu rodzinnym, co powoduje, że rodzina jest szczęśliwa, zapewne odpowiedzą: wspólne spędzanie czasu! Chociaż jest to tak naprawdę oczywiste, pozostaje często pomijane lub spychane na dalszy plan. Warto planować wspólne chwile przy czymi nie musi to być coś nadzwyczajnego. Wspólny spacer, piknik, gra w klasy, czy nawet wspólne obowiązki sprawią, że ten czas to jedna z lepszych chwil, które będziemy pamiętać w przyszłości.

Te czasem drobne, miłe sytuacje scalają nas jako rodzinę, utwierdzają w przekonaniu, że rodzina to drużyna. Często nasz cały świat to właśnie dom rodzinny. Jakość relacji kształtowanych w rodzinie wpływa na wszystkie inne relacje na przestrzeni całego życia. Rodzina jest sensem życia dla ponad połowy społeczeństwa, warto więc o niej rozmawiać i wspierać ją w przestrzeni medialnej i publicznej. Dlatego bardzo chciałabym zaprosić Was do udziału w konferencji on-line RODZINA TO DRUŻYNA, która odbędzie się 21.11.2020 o godzinie 11.00. Konferencja ta jest darmowa, należy tylko zarejestrować się przez formularz dostępny na stronie www.rodzinatodruzyna.pl. Na konferencji tej będzie poruszanych wiele istotnych kwestii odnośnie rodziny, będzie możliwość wysłuchania inspirujących wykładów prelegentów ze świata akademickiego i organizacji pozarządowych, inspirujących paneli i rozmów ze znanymi i lubianym twórcami mediów społecznościowych. Całość będzie transmitowana na żywo, więc możesz wziąć udział w konferencji nie wychodząc z domu.

Serdecznie zapraszam Was do rejestracji 🙂

 

Wpis powstał przy współpracy z organizatorem konferencji Rodzina to drużyna.